Borsa-Hisse

Virüsteki gerileme global piyasaları destekliyor

Koronavirüs salgınında yeni hadise sayısında azalma global çapta payları destekliyor. Asya’da paylar yeni tepelere ulaşırken ABD ve Avrupa vadelileri de haftanın birinci süreç gününe olumlu başladı.

Japon iktisadının son çeyrekte yıllıklandırılmış çeyreklik yüzde 12,7 büyüyerek iddiaları aşması sonucu Nikkei 225, 1990’dan bu yana birinci defa 30 bin puanı aştı. Güney Kore Kospi endeksi yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

Bugün ABD finansal piyasaları Liderler Günü tatili sebebiyle kapalı. Çin, Hong Kong ve Tayvan’da da resmi tatil sebebiyle Borsalarda süreç yok. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin Cuma günü yüzde 1,2’nin üzerine çıkması sonrası bu sabah Avustralya 10 yıllık getirisi 8 baz puan yükselişle yüzde 1,30’a çıktı.

Petrolde ralli dikkat çekiyor

Petrol fiyatları, kutup soğuklarının ABD’nin Teksas eyaletine kadar inmesi sonucu güç fiyatlarının dalgalanmasından takviye alarak haftaya başladı. Batı Teksas ham petrol faal kontratı varil fiyatı Asya süreçlerinde yüzde 2,2’ye kadar yükselerek 60 doların üzerine çıktı bir yıldan uzun bir müddetin doruğunu gördü. Brent etkin kontratı ise 63 doların üzerinde seyrediyor. Dondurucu soğukların ABD petrol ihracatını olumsuz etkilemesi beklenirken kaya petrolü stoklarında da azalma yaşanacağı varsayım ediliyor. OPEC+ ülkelerinin de belirlenen kesintilere uyması, ABD ve Çin’deki stokların azalmasında rol oynadı.

Global piyasalar aşı gündemini takip ediyor

Dünya çapında koronavirüs toplam olay sayısı 108,7 milyonu, can kaybı 2,3 milyonu aşarken 173 milyon dozun üzerinde aşı uygulandı. İngiltere’nin 15 milyon doz aşı uygulayarak yeni bir eşiği aşması Başbakan Boris Johnson üzerindeki kısıtlamaları yumuşatma baskısını artırıyor. Japonya birinci onayını Pfizer-BioNTech aşısına verdi. Ülkede aşılama Çarşamba günü başlayacak. Biden idaresi Dünya Sıhhat Örgütü’ne bugüne kadarki en sert eleştirisini getirdi. Beyaz Saray, örgütün virüsün orijinini bulma araştırmasına Çin’in müdahil olmasını eleştirdi.

Diğer ilgili Yazılar