Borsa-Hisse

Türk Lirası’nda baskı sürüyor

Türk Lirası’nda global piyasalarda görülen risk iştahındaki düşüşle gerçekleşen satış baskısı birinci süreçlerde de kendisini hissettirdi.

Asya piyasalarındaki sığ süreçlerde güne 7,35 düzeyinde başlayan Dolar/TL kuru kritik 7,40 düzeyinin de üzerine çıktı. Kurda Perşembe günü 7,44 düzeyinin üzeri test edilmişti.

Türkiye’nin risk primi 297 baz puan düzeyine çıkarken, gösterge tahvil faizi de yüzde 14,92 düzeyinde.

Türk Lirası ile birlikte başka gelişmekte olan para ünitelerindeki satış baskısı da devam etti. Günün birinci süreçlerinde dolar karşısında en çok kıymet kaybeden para ünitesi Güney Kore wonu oldu. Wonu Endonezya rupisi ve Hint rupisi takip etti.

Tahvil getirilerindeki ivme bu hafta global piyasalarda riskli varlıklara yönelik algıyı bozarken, satışlar bilhassa teknoloji paylarının öncülüğünde Perşembe günü derinleşmişti.

Gerçek şahısların Döviz mevduatları arttı

Türkiye’de döviz talebi açısından son devirde gündemin birinci sıralarında yer alan dolarizasyon konusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı pariteden arındırılmış döviz mevduatları bilgileri gerçek bireylerin geçen hafta döviz mevduatlarının arttığına işaret etti.

Stok datalarda gerçek bireylerin döviz mevduatlarında 685 milyon dolarlık düşüş görülürken, pariteden arındırıldığında bu kategorideki döviz mevduatlarının 19 Şubat haftasında 142 milyon dolar arttığı görüldü.

Hükmî şahıslarla birlikte ele alındığında toplam döviz mevduatları stok verisi 19 Şubat haftası itibariyle 893 milyon dolar düşüşe işaret ederken, pariteden arındırıldığında bu düşüş 27 milyon dolar oldu.

TCMB’nin brüt rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam döviz rezervleri 19 Şubat haftası itibariyle 94,1 milyar dolara geriledi. Brüt rezervler ise 53,9 milyar dolar düzeyine yükseldi.

Tıpkı hafta itibariyle altın rezervleri 40,2 milyar dolara geriledi.

19 Şubat haftası itibariyle TCMB kurlarına nazaran yapılan hesaplamaya nazaran net rezervler ise 1,23 milyar dolar azalarak 12,14 milyar dolar olarak kaydedildi.

Diğer ilgili Yazılar