tl artış
Borsa-Hisse

TL 20 aydır yükseliş ivmesinde

Enflasyon verisinin akabinde piyasalarda sıkı duruşun devam edeceği beklentisi Türk Lirasının yakaladığı yükseliş ivmesi 20 aydır devam ediyor. Türk Lirası’nda 7 gündür aralıksız dolar karşısında bedel kazanırken Mayıs 2019’dan bu yana en uzun rallisini yapıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başaknı Naci Ağbal’ın sıkılaşma tarafında verdiği iletiler Dolar/TL kurunun gerilemesine dayanak verdi.

tl artış

Reuters’a açıklamalarda bulunan Ağbal, “Uzun müddet faiz indirimini gündeme almamız muhtemel görünmüyor” tabirlerini kullandı. Ocak enflasyonunun varsayımlara yönelik üst istikametli riskleri gösterdiğini belirten Ağbal yabancı merkez bankaları ile swap muahedesi yapma planının da olmadığını tabir etti.

Gösterge tahvil faizi yüzde 14,77’den süreç görürken, Türkiye’nin risk primi 294 baz puan düzeyine geldi. Böylece risk primininde 1 yılın en düşük düzeyi kaydedildi. Societe General’den Phoenix Kalen 2021’de Türk Lirası’ndaki rallinin sürmesini beklediğini belirtti. Kurum, Dolar/TL kurunun son çeyrekte 6,5 düzeyine gerilemesini bekliyor. TCMB’nin siyaset faizinin ise kademeli olarak son çeyrekte yüzde 15’e ineceği öngördü. Kalen, yüzde 17 olan siyaset faizinin üçüncü çeyreğe kadar sabit bırakılacağını kestirim etti.

Diğer ilgili Yazılar