Kripto Para Haberleri

Steem Coin (STEEM) Nedir, Nasıl Alınır?

Steem Coin (STEEM), kullanıcıların içerik üreticilerinin içeriklerini paylaşması sonucu ödeme yapılmasına imkan sağlayan kripto paradır. Şu ana kadar bu alanda tek blockchain projesi olarak bilinen Steem Coin, başta Steemit olmak üzere birçok başarılı projenin temelindeki blockchain sistemidir.

Steem Coin Neden Çıktı?

Steem Coin, toplumsal medya platformlarının hiçbir şey yapmadan tüm çıkarları almasına reaksiyon olarak oluşturulmuş projedir. Hedefleri, toplumsal platformlardaki kullanıcıların bilgilerini denetim etmeleri ve paylaşmaları karşılığında kripto para kazanmalarını sağlıyor.

Steem Coin’in Özellikleri Nelerdir?

Steem Coin, fiyatsız süreçler, ölçeklenebilirlik ve süratli süreçlere imkan sağlıyor. İnternet sitelerindeki açıklamalarına nazaran, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) toplam süreç sayısından daha fazla.

Ayrıyeten, günümüzde çok sık kullanılan toplumsal platformlara rakip olarak oluşturulmuş platformların çoğunlukla kullandığı blockchain altyapısına ve kripto parasına sahip. Örnek olarak blog platformu Steemit, görüntü platformu DTube ve açık kaynak kodlu projeleri fonlayan Utopian bilinen Steem Coin tabanlı projelerdir.

Toplumsal maksatlı bir proje olarak çıkması olarak, Steem tabanlı blog ve yayın platformları üzerinden içerik üreticileri, ürettikleri içeriğin kalitesine nazaran Steem Coin alarak emeklerinin karşılığını alabilir.

Steem Coin Nasıl Çalışır?

STEEM olarak da bilinen Steem Coin, kripto paralarla birçok misal özelliğe sahip. STEEM kullanarak süreç yapıp borsalarda başka kripto paralarla birlikte alım satım yapabilirsiniz. Madencilik yapılabilir lakin genelde birçok kişi Steem Coin’i bu biçimde kazanmıyor. STEEM’e gelince, platform tarafından içerik üreticilerinin içeriklerinin sergilenmesi ve desteklenmesine bağlı ödeme yapar. Birden fazla kripto parayı kazanma sisteminin tersine, platformlarda katılımınıza nazaran ödeme alıyorsunuz. Platforma ne kadar katılırsanız o kadar para kazanırsınız.

STEEM Nasıl Çalışır?

STEEM, kripto paralara benzemesine karşın, STEEM ismi altında üç farklı kripto para ünitesi var:

STEEM

Özgür piyasada alım satımı yapılan kripto paradır. Süreçler, Bitcoin’de (BTC) nasıl süreç yapılıyorsa birebir biçimde ilerler. Lakin uzun müddet elde tutulması önerilmez zira uzun vadede paha kaybedebilir.

STEEM Power

STEEM POWER, iki yıl boyunca satılması mümkün olmayan uzun vadeli yatırım aracıdır. STEEM Power sayesinde para kazanabilirsiniz zira platform içinde sahip olduğunuz hisse artıyor. Şayet sistem büyürse, sizin de hisseniz artacak. Şu an STEEM Power tokenlarının %90’ı pay sahiplerine gitse de, geri kalan %10’u içerik küratörleri ve üreticilerine gidiyor.

STEEM Dollar

Stablecoin olarak bilinen STEEM Dollar, kıymetini vakit içinde düşüp seyrelmiyor. Şayet çok sevilen bir içerik oluşturduysanız, ödemenizin %50’si Steem Dollar ile yapılır. Şayet STEEM Dollar satarsanız ödül kazanırsınız lakin STEEM Power’ın tuttuğu kadar olmaz.

Steem Coin Nerde Kullanılır

Steem Coin, çoğunlukla içerik üreticilerinin çıkardığı içeriklerin kalitesine nazaran kripto para ile ödüllendirilmesine imkan tanır. İçerik üreticisi mükafatını aldıktan sonra, isterseniz borsada nakite dönüştürmek için satabilir, isterseniz uzun vadede tutabilirsiniz.

Steemit Nedir

Steemit, blockchain tabanlı içerik platformudur. Kullanıcılar yükledikleri içerik karşılığı sistemin kripto parası ile ödeme yapar. Ayrıyeten, kullanıcılar içeriğin popülerleşmesine bağlı olarak mükafatları artar. Kullanıcılar ödemelerin yarısını Steem Power, yarısını ise Steem Dollar olarak alır. Steem Dollar ise ABD dolarına dönüştürmek için kullanılabilir.

Steem Coin Nereden Alınır?

Steem Coin, ister Steem tabanlı platformlardan üretilen içerik karşılığı, ister borsalardan alınıp satılabilir. Üç farklı toke çeşidi olan proje, yatırımcı profiline nazaran değişir. Borsalarda sık sık alım satım emeliyle Steem Coin kullanılır. Lakin şayet uzun mühletler boyunca tutmayı planlıyorsanız Steem Power ve fiyat istikrarı için ABD dolarına endeksli SBD tokenı yeterli seçenekler ortasındadır.

Diğer ilgili Yazılar