nigeria bitcoin
Kripto Para Haberleri

Nijerya Merkez Bankası Bitcoin ve Diğer Tüm Koinleri Yasakladı

Nijerya Merkez Bankası (CBN), mahallî haber yayını Peoples Gazette tarafından 5 Şubat’ta yayınlanan bir habere nazaran Bitcoin ve diğer bütün koinleri yasakladı duyuruldu. Nijerya bankalarına, kripto para borsalarına bağlı müşterilerin hesaplarını “derhal” kapatma talimatı verildi. Ülkenin merkez bankası, Ocak 2017’de kripto para ünitelerini yasaklamak için bir genelge yayınladı, lakin daha sonra kesime yönelik hayli orta bir yaklaşım benimsedi.

Afrika kıtasının en büyük iktisadı olan Nijerya’nın dünyanın en süratli büyüyen kripto para ünitesi topluluklarından birine sahip olduğunu belirtmek gerekir. Geçtiğimiz Aralık ayında, eşler ortası kripto para borsası Paxful, Nijerya’nın ABD’nin gerisinde ikinci en büyük global pazar olduğunu açıklamıştı. Ülkede toplam süreç hacmi 566 milyon doları aştı.

Dorsey Dayanak Vermişti

Bitcoin, ülkedeki #EndSARS hareketini desteklemişti. Bu genel yasak, muhtemelen geçen yıl ülkeyi kasıp kavuran polis vahşetine karşı #EndSARS protestosuyla ilgili.

Belirsizlik sürüyor. Amerika ve başta diğer ülkeler yasak hakkında açıklama yapmazken, koinlere erişimin ileride ne olacağı belirsiz durumda. Banka hesapları hükümet tarafından kapatılan koin dünyasına ilgili Nijeryalılar, davalarını finanse etmek için büyük ölçüde Bitcoin bağışlarına güvendiler, hatta Twitter CEO’su Jack Dorsey’den de takviye aldılar.

Diğer ilgili Yazılar