global endeksker enflasyon
Borsa-Hisse

Global endeksler teşvik-enflasyon ikileminde kaldı

Global endeksler teşvik-enflasyon ikileminde kaldı. ABD’de enflasyonun beklenenden süratli ve denetimsiz halde yükselişe geçeceği kaygılarına rağmen teşvik paketi sağlanacağı haberleri ile Kovid-19 aşılama süreci sayeside global Borsalarda olumlu fiyatlamalar boy gösterdi.

Aralıksız 5 günlük yükseliş serisini sonlandıran S&P 500 endeksi, vadeli süreçlerde toparlanma kaydetti. Asya’da borsaların yükselişine Hong Kong Hang Seng ile Çin CSI 300 öncülük etti.

Allianz Küresel Investors yatırım stratejisti Mona Mahajan, Bloomberg TV yayınında, “Öyle gözüküyor ki şu anda piyasalardaki öykü yeni başlıyor ve momentum oluşuyor. Bu olaylar iktisatların tekrar açılmasını, aşıları ve hadiselerdeki aşağı istikametli trendi kapsıyor. Teşvik görüşmeleri ile Fed’in hazır bekliyor olması da bunu destekliyor” değerlendirmesini yaptı. Aynı zamanda Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık btc yatırımını açıklaması ile rekor kıran Bitcoin 46 bin dolar bandı üzerinde işlem görmekte.

ABD’de enflasyon beklentileri

ABD’de ortaya gelen enflasyona yönelik beklentilerinin 2014’ten bu yana en yüksek düzeye ulaşmasının akabinde Fed’den ilk açıklama Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’dan geldi.

Bloomberg TV yayınına katılan Kaplan, iktisadın toparlanması sürecinde enflasyonda süreksiz bir hızlanmanın kendisini şaşırtmayacağını, Fed’in bu süreci yakından izleyeceğini söyledi. Kaplan, “İşsizlikte büyük düzgünleşme göreceğiz ve enflasyona ilişkin döngüsel elementlerin artması şaşırtan olmaz. Fakat bunların kalıcı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Diğer yandan Bank of New York Mellon Corp. Strateji Yöneticisi Daniel Tenengauzer, enflasyonun Fed’in öngördüğünden daha fazla ısınması durumunda, öbür piyasalara da sıçrayan bir tahvil satışının tetiklenebileceğini ve Fed’in getiri eğrisi denetimini devreye almak durumunda kalabileceğini öngördü.

abd enflasyon

Biden’ın teşvik paketi

Seçilen ABD Lideri Joe Biden Kovid-19 salgınının tesirlerine yönelik 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini görüşmek üzere ülkenin önde gelen şirketlerinin üst yöneticileriyle buluştu.

ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi Jamie Dimon, perakende zinciri Walmart’ın Üst Yöneticisi Doug McMillon, giysi mağazası Gap’in Üst Yöneticisi Sonia Syngal, Lowe’s Üst Yöneticisi Marvin Ellison ve ABD Ticaret Odası Lideri Tom Donohue, toplantıya katılan isimler oldu.

Biden, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, ABD’nin önde gelen iş insanlarını iktisadın durumu ve kurtarma paketi hakkında görüşmek için davet ettiğini belirtti.Altyapı yatırımları ve minimum fiyatı de ele alacaklarını belirten Biden, iş insanlarının düşüncülerini merak ettiğini, ekonomik kurtarma paketi konusunda Demokratlar ve birtakım Cumhuriyetçilerle ortak tabanı bulduklarını bu nedenle optimist olduğunu kelamlarına ekledi.

Diğer ilgili Yazılar