bitcoin madencilik
Kripto Para Haberleri

Bitcoin Madencilerinin Rekor Geliri! Bir Saatte 4 Milyon Dolar Kazandı!

Bildiğimiz gibi Bitcoin madencileri için her blok zinciri tamamlandığında ödül olarak btc verilir. Bu btc’ler havuz sisteminde katılan madencilere işlemleri kadar dağıtılır. Blockchain analiz firması Glassnode tarafından paylaşılan tweete göre madenciler Perşembe günü 60 dakikada 4.06 milyon dolarlık rekor bir gelir elde etti.

Madenciler, blokları çıkarmak ve halka açık defterdeki süreçleri onaylamak için karmaşık matematik sorunlarını çözmek için güçlü bilgisayarlar kullanarak hash gücü çalıştırırlar. Madenciler, hizmetlerinin bir mükafatı olarak, süreç fiyatlarının yanı sıra yeni oluşturulan BTC’lerden de alır.

Şu anda madencilere, çıkarılan her blok başına 6.25 Bitcoin ödeniyor. Bu sayı, her dört yılda bir tekrarlanan madencilik ödül yarılanması (halving) ismi verilen bir süreç ile Mayıs 2020’de %50 azaltıldı. Ayrıca işlemlerde aynı oranda zorlanarak blok tamamlamak eskisinden zor hal alacak.

bitcoin madencilik ödülleri

Perşembe günü saatlik ödül tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Günlük gelir, bu hafta başlarında üç yılın en yüksek düzeyi olan 50,78 milyon dolara ulaştı. Ekim ortasından bu yana en az beş kat artışa işaret ederek bu devirde BTC fiyatındaki artışı yansıtıyor.

Madenci geliri ve Bitcoin fiyatı ile paralel gidiyor

Süreç fiyatlarından elde edilen gelir de geçtiğimiz birkaç ayda değerli ölçüde artarak 9 Şubat’ta 9.14 milyon dolara ulaştı. Son dört ayda Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %400 artarak 48.000 doların üzerindeki düzeylere yükseldi.

CoinDesk’te yer alan bir haberle, Tesla’nın kripto para ünitesini satın alma kararının akabinde kurumsal talepte bir artış öngörüldüğünden; madencilerin geliri 2021 ve sonrasında artmaya devam edebilir. Bu da daha güçlü bir fiyat rallisine yol açabilir.

Diğer ilgili Yazılar