Kripto Para Haberleri

Bitcoin Cüzdan Hareketliliği, Ocak Ayında Rekor Sayıda

Glassnode verilerine göre, Ocak ayında tarihindeki diğer tüm aylara göre Bitcoin cüzdanlarının hareketliliği ve aktiviteleri, tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in yükselen 41.940 dolarlık rekor yüksek fiyatı dışında, ocak ayında bir başka tüm zamanların en yüksek rekoruna ulaştı. Blockzincir üzerinde analiz firması olan Glassnode’dan alınan veriler, ağın geçmiş ay içinde bugüne kadarki en yüksek sayıda aktif kullanıcıyı gördüğünü gösteriyor.

Bitcoin tamamen ademi merkeziyetçi ve şeffaf olduğundan, ağındaki aktivite, aktif cüzdanlar, madenci çıkışları ve zincir içi transferler gibi belirli ölçümlerle hesaplanabilir. Bunlardan aktif cüzdan adreslerinin sayısı, transferler yoluyla Bitcoin üzerindeki etkileşimlerin sayısı açısından en fazla bilgiyi sağlar.

Açıklanan Bitcoin Verileri Ne Gösteriyor ?

Peki block zincir üzerinde analiz firma açıklamaları bize neyi gösteriyor? Geçen ay şimdiye kadarki en yüksek rakamları gördü. Bitcoin ağında 22,3 milyondan fazla cüzdan, Bitcoin’in 19.500 doların üzerinde rekor fiyatını belirlediği Ocak 2017’deki 21.6 milyon rakamından daha fazla aktifti. Glassnode, Twitter’da “Ocak ayında, Bitcoin’in tarihindeki en yüksek aylık sayı olan BTC $ gönderen veya alan ağda 22,3 milyondan fazla benzersiz adres aktifti” diye tweet attı.

glassnode bitcoin verileri

Glassnode firmaya göre bu tür aktif adresler, ağda bir gönderici veya alıcı olarak aktif olan benzersiz adreslerin sayısını (kripto borsalarından veya ilgili işletmelerden büyük toplu transferler yerine tekil adreslerden gelenler) ölçer durumdadır. Firmanın açıklamalarına göre ve bu sayılan işlemlerde, sadece başarılı olarak gerçekleşmiş işlemler sayılmakta olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak, yeni cüzdan adreslerinin sayısı Bitcoin ağında ilk kez görünen benzersiz adreslerin sayısı, bu ay 2017’nin yüksek rakamını (metrik için bir önceki yüksek) geçerek yeni bir yüksek belirledi. Bu veriler ışığında btc yeni bir rekor daha kırmış oldu. Diğer yandan belirli günlere bakıldığında, Bitcoin’in önceki fiyatını yüksek belirlediği 17 Aralık 2020’deki 655.000’e kıyasla, bu ay 7 Ocak’ta Bitcoin’de 682.000’den fazla yeni cüzdan ortaya çıktı. Bunun sebebinin ise her geçen gün daha fazla sayıda insanın blockchain ve kripto paralara ilgi duyması ve bu kripto paraları satın almasından kaynaklanmaktadır.

Diğer ilgili Yazılar