bitcoin nedir
Rehber

Bitcoin (BTC) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Bu rehber nitelikli içeriğimizde dünyanın en pöpüler kripto para birimi olan Bitcoin(BTC) nasıl alınır? nereden alınır? nasıl yatırım yapılır? Bitcoin kac dolar, Bitcoin kaç tl ve Bitcoin nedir? gibi sorulara değineceğiz.

Kripto Para Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin Nedir; 2011 yılında Satoshi Nagatomo adlı kişi tarafından oluşturulan, dağınık defter ağı dediğimiz blockchain üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. Belirli bir kuruluşa, merkeze bağlı olmayan yani merkeziyetsiz yapıya sahiptir. Ayrıca şeffafdır; yapılan transfer işlemleri, hangi cüzdanlardan aktarıldığı herkes tarafından görünmekte. Whitepaper’da verilen bilgilere göre Bitcoin; peer to peer yani eşler arası ödeme sistemi olarak tanımlanmaktadır. Exchange borsa siteleri üzerinden, belirli bir nakit para karşılığı al sat işlemleri yapılıyor.

bitcoin nedir

Bitcoin satın alıp elinizde tutmak için bir online cüzdana ihtiyacınız vardır. Bu cüzdanlar 0x ile başlayıp farklı karakterler almaktadır. Cüzdanlar arası transfer belirli bir komisyon ücreti vardır. Türkçe anlamıyla madencilik yani mining ise; bitcoin transfer işlemlerini doğrulayıp, blockchain üzerinde kayıt etme olayıdır. Madencilik işlemi hash gücü yüksek donanımlar ile yapılmaktadır.

Bitcoin (BTC) Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin kripto para borsalarından anlık değeri karşılığında belirli bir ücret ödeyerek satın alınmaktadır. Bunun için 3 kısa adım mevcuttur. Öncelikli olarak herhangi bir borsa web sitesine kayıt olmak. Açtığınız hesaba bitcoin almak için türk lirası bakiye yüklemek (havale ve eft ile) son olarak anlık değeri karşısında hesabınızda bulunan bakiye ile satın alma işlemini gerçekleştirmek. Aldığınız koinler borsa üzerinde size verilen cüzdanlar üzerinde durur, istediğiniz zaman tekrar satıp tekrar alabilirsiniz.

Borsa Hesabı Açma

Yerli exchange borsaları tercih edebileceğiniz gibi yabancı web sayfalarını da tercih edebilirsiniz. Güvenilir ve hızlı işlem hacmi yüksek bir borsa seçimi yaptıktan sonra, burada kayıt olarak vereceğiniz bilgiler kesinlikle doğru girmek gerekiyor. Çünkü buraya para yatırıp aynı zamanda çekeceğimiz için kendi bilgilerimiz gereklidir. Kayıt olurken tc kimlik numarası istemesi normal bir durumdur. Hem gerçek kişi olduğunuzu doğrulamak amacıyla hem de para çekmek isteğiniz zaman sizin belirttiğiniz ibana yatırılacağından bu gerekli.

bitcoin nasıl alınır

 

Hesaba TL Bakiye Yükleme

Kayıt ve doğrulama işlemleri tamamladığı zaman, herhangi bir koin satın alımı yapmak için bakiye yüklemeniz gerekir. Bunun için borsanın belirttiği banka hesaplarına eft ve havale ile bakiye yükleyebilirsiniz. Alternatif olarak papara kullanabilirsiniz. Komisyon ücretleri de cüzi bir miktar olacakatır. Kısa bir süre içinde yüklediğin tutar hesabınıza yansıyacaktır.

Bitcoin Satın Alımı Yapmak

Hesabınıza bakiye eklendiği zaman artık gereken tek işlem satın almaktır. Borsanın exchange veya al-sat kısmına gelip istediğinz miktar girerek alabilirsiniz. Burada iki seçenek karşınıza çıkar. İlki piyasa yazan kısım burada anlık fiyatı üzerinden emir girersiniz ve hemen cüzdanınıza btc eklemiş olur. Diğeri limit yazan kısım burası ise girdiğiniz fiyata gelinde otomatik alım işlemi gerçekleştirir. Örneği anlık fiyatı 2 tl, piyasa kısmından emir girerseniz 2 tl’den alır, ancak limit kısmından 1 tl’ye al emir girerseniz, 1 liraya düştüğünde otomatik olarak alım işlemi gerçekleşir.

Bitcoin (BTC) Kaç Dolar Kaç Tl

Kripto paralar volativ olarak anlık fiyat değişimi yaşarlar. Coingecko verilerine göre anlık olarak Bitcoin (BTC) kaç dolar kaç tl olduğunu ve grafik olarak aşağıda görebiliriz. Ayrıca güncel Kripto para haberleri için linke tıklayabilirsiniz.


Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap cüzdanınıza bitcoin ekledikten sonra, hesabın güvenliğini sağlamak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi. Girdiğiniz telefon numarasından sms doğrulaması veya sık kullanılan authenticator uygulamasını kullanabilirsiniz. 2 adımlı doğrulama olarak adlandırılan uygulamayı, google play store üzerinden indirip kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra ayarlardan enable 2-step verification kısmını bulup size özel verilen karekodu indirdiğiniz uygulamaya okutun. Daha sonra hesaba her girişte bu uygulama üzerinden 30 saniyede bir değişen kod isteyecek, bu kodu girerek girişinizi yapabilirsiniz. Böylece hesabınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız.

Diğer ilgili Yazılar