altin gümüş düşüş
Borsa-Hisse

Altın ve gümüş bu hafta düştü

Altın, güçlenen dolar, artan ABD Hazine tahvili getirileri ve uygunlaşan istihdam sayılarıyla 9 haftanın en düşük düzeyinde. Gram altın, Dolar/TL ’deki gerilemeyi takiben 6 ayın en düşüğünde. Gümüş ise hafta başındaki karlarının neredeyse hepsini verdi.

Yatırımcıların aşı gelişmeleri ve ekonomik toparlanma eforlarına odaklanmasıyla bir arada altın fiyatları ons başına 1.800 doların altına indi. Aşağı taraflı eğilimi yanı sıra altının 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük ortalamanın altına düşmek üzere. Analistler ise bu hareketi “ölüm kavşağı” olarak isimlendirerek bunun daha fazla kayba neden olacağını düşünüyor.

Gümüş ise pazartesi günü 30 dolar düzeyini test ettikten sonra Ağustos ayından beri en büyük kaybını vererek durağanlaştı. CME Group’un gümüş vadelileri için marjinleri 14 bin dolardan 16 bin 500 dolara çıkarması da gümüş fiyatlarının düşüşünde tesirli oldu.

Sıkı para siyaseti ve dolar/TL’deki düşüşle bir arada gram altın fiyatları da son 6 aydaki en düşük düzeylerde bulunuyor. Analistler, dolar kurunun, yabancı finansal kuruluşların Türk lirası uzun durumlarında maksat gösterdikleri 6,85 düzeyine inilebileceğini, bu durumda altının gram fiyatının düşüş eğilimini sürdürmesinin beklenebileceğini söyledi.

gümüş düşüş

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları sene başından beri yüzde 5’ten fazla kıymet kaybederek ons başına 1.900 dolar düzeylerinden 1.800 doların altına indi. Cuma günü TSİ 08:42’de yüzde 0,26 yükselişle ons başına 1.798,36 dolar civarından süreç gören ons altın, haftayı yüzde 2,65 kayıpla kapatmaya gerçek ilerliyor.

Gram altın fiyatı

Bu hafta Gram altın, dolar/TL kurundaki düşüşün hafta başından beri yüzde 2’yi geçmesiyle birlikte Temmuz ayından bu yana birinci sefer 420 TL’nin altına inmiş durumda. Gram altın, perşembe günü yüzde 1,7 düşüş yaşadıktan sonra cuma günü yüzde 0,3 yükselişle 412 TL civarında bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Bu hafta Gümüş fiyatları ise, CME Group’un vadeli marjinleri yükselterek yatırımcıların daha fazla para depozitosu yatırmasına neden olmasıyla yararlarının neredeyse hepsini geri verdi. Gümüş, perşembe günü yüzde 1,5’den fazla düşüş kaydettikten sonra cuma günü yüzde 0,5 yükselişle ons başına 26,48 dolar düzeyinde.

Diğer ilgili Yazılar