Borsa-Hisse

Altın artan tahvil faizleriyle sert düştü

Altın fiyatları, 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizlerinin gün içerisinde 7 baz puana yakın artarak, son bir yılın en yükseğine tırmanmasıyla bir arada kısa bir müddette 20 dolardan fazla düşüş kaydetti. Gram altın ise global altın fiyatlarındaki düşüşe karşın Dolar/TL ‘deki yükselişin yüzde 1,5’e yaklaşmasıyla 415 TL civarında tutunuyor.

ABD Hazine tahvili faizleri, sert bir yükselişle gün içerisinde yüzde 1,34 düzeyinden yüzde 1,41 civarına ulaştı. En son 2020’nin şubat ayında bu düzeyde bulunan tahvil faizlerinin yükselmesi altın ve öteki faizsiz varlık fiyatları üzerinde baskı oluştururken Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 artış gösterdi.

Altın yatırımcıları, ABD’deki mali teşvik paketi, Hazine tahvili ve Fed’in varlık alım programıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor.

Ons altın fiyatı

Altın haftaya ons başına 1.785 dolar civarında yatay bir seyirle başladıktan sonra hafta açılışından bu yana yüzde 1,36 bedel kazanarak 20 dolar civarında yükseldi.Geçen hafta son 7 ayın ve 2021’in en düşük düzeylerine gerileyen altının bu düşüşüne artan tahvil faizleri ve güçlenen dolar neden olmuştu.

Ons altın, yükselen ABD tahvil faizleri sonrasında 20 dolardan fazla paha kaybederek TSİ 16:55’te 1.789 dolar civarında süreç görüyor.

Powell son vakitlerde yükselen tahvil faizlerine dair bir açıklama yapmadığı için altın hala tehlike bölgesinde. ABD Tahvil faizleri Fed müdahale etmeden evvel daha da yükselebilir ve bu da altın için kısa vadeli görünümü kötüleştirebilir. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya

Gram altın fiyatı

Gram altın ise dolar/TL’de yaşanan yükseliş ve global piyasalarda yükselen altın fiyatlarıyla bir arada 410 TL’nin üzerini gördü. Geçen hafta dolar/TL’deki yatay seyre karşın global piyasalarda altın fiyatlarındaki sert düşüş sonrası gram altın da uzun vakitten sonra 400 TL’nin altına inmişti.

Gram altın, dolar/TL’deki yükselişin global altın fiyatlarındaki düşüşten ağır basmasıyla yüzde 0,6 yükselerek 415 TL civarında seyrediyor.

Diğer ilgili Yazılar