Borsa-Hisse

ABD Meclisi 1,9 Trilyon Dolarlık Paketi Onayladı!

Bugün altın ve Bitcoin yatırımcılarını sevindiren bir haber geldi. 1,9 trilyon dolarlık coronavirüs yardım paketi, ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti. Şimdi teşvik paketini, Senato’nun önümüzdeki haftalarda onaylaması bekleniyor. Her iki meclisteki demokratlar, teşvik paketinin 14 Mart’tan önce Başkan Joe Biden’ın masasına getirilmesini hedefliyor. Cumhuriyetçiler başka bir büyük harcama paketine duyulan ihtiyacı sorguladıkları için, partinin planı kendi başına geçirmesi muhtemel.

ABD Temsilciler Meclisi, 1,9 trilyon dolarlık paketi onayladı ve Senato’ya gönderdi

ABD Temsilciler Meclisi, Cumartesi günü erken saatlerde 1,9 trilyon dolarlık coronavirüs yardım paketini onayladı. Demokratlar işsizlik programları sona ermeden önce daha fazla yardımı onaylamak için acele ederken Senato’ya büyük teklif gönderdi. Bu, Başkan Joe Biden için ilk büyük yasama girişimidir. Meclis çoğunluğu paketi 219-212 oyuyla onayladı. Senatörler önümüzdeki hafta 1,9 trilyon dolarlık coronavirüs yardım paketini değerlendirmeye başlayacaklar. 

Milletvekilleri değişiklikler önerecek ve Meclis muhtemelen tasarının farklı bir versiyonunu kabul edecek. Bu da Meclisin Senato planını kabul etmesi gerekeceği veya Meclisin konferans komitesindeki son teklifi hazırlaması gerekeceği anlamına geliyor. Demokratlar, Cumhuriyetçilerle daha küçük bir yardım paketi hazırlamak yerine, yasayı bütçe uzlaşması yoluyla tek başına onaylamayı seçtiler. Süreç, bir yasa tasarısının Senato’da salt çoğunlukla kabul edilmesini sağlar.

Uzman görüşü: Teşvik paketi, altın ve Bitcoin fiyatlarını yükseltebilir!

Temsilciler Meclisi’nden geçen plan şunları içeriyor:

  • Çoğu kişiye 1.400 dolarlık ödeme ve bakmakla yükümlü olunan kişi başına da aynı miktar verilecek. Yıllık geliri 100 bin doların üzerinde olanlar yardım paketinden faydalanamayacak.
  • Milyonlarca insanı işsizlik yardımlarından yararlanmaya uygun hale getiren programların genişletilmesiyle birlikte 29 Ağustos’a kadar haftalık 400 dolarlık işsizlik takviyesi.
  • Çocuk vergisi kredisinin, ailelere bir yıl boyunca çocuk başına 3.600 dolara kadar verilmesi için genişletilmesi.
  • Covid-19 aşı dağıtımı için 20 milyar dolar ve test ve izleme çabaları için 50 milyar dolar.
  • Eyalet, yerel ve kabile hükümetlere 350 milyar dolarlık yardım verilecek.
  • Kira ödemelerinin karşılanmasında yardım için 25 milyar dolar.
  • K-12 okulları ve yüksek öğretim kurumlarının yeniden açılış maliyetlerini karşılaması ve öğrencilere yardım edilmesi için 170 milyar dolar.
  • Senato milletvekillerine saatte 15 dolarlık federal asgari ücret.

Bu gelişmenin altın ve Bitcoin fiyatlarını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Çünkü 1,9 trilyon dolarlık paket daha fazla doların piyasaya sürülmesi anlamına geliyor. Bu durum uzmanlara göre, dolar fiyatlarını baskılarken onunla negatif kolerasyon gösteren varlıkların fiyatını yükseltecektir. Ayrıca teşvik paketi borsalar için bir destek anlamına geliyor. Dolayısıyla kripto paraların fiyatını da artırabilir. Ayrıca teşvik paketinden faydalanan kullanıcılar ellerindeki fonları önceki yardım paketlerinde olduğu gibi Bitcoin’e aktarabilir. Sonuç olarak, bu gelişme uzmanlara göre, altın ve Bitcoin fiyatlarına olumlu yansıyacak.

Diğer ilgili Yazılar